Sertifika ve Diploma Programları

q

Sertifika ve Diploma Programları

Yüksek Lisans eğitimi son dönemde çok gözde, lisans eğitimini bitiren tüm gençler nerede yüksek lisans yapacağının, hangi eğitim programını seçmesi gerektiğinin planlarını yapıyor. Ama bu eğitimler dışında, son dönemde giderek popülaritesi ve önemi artan sertifika veya diploma programları da var. Üstelik bu programlar, işverenler tarafından en az yüksek lisans eğitimleri kadar önemsenir duruma gelmiş durumda, çünkü daha pratik, iş dünyasına odaklanmış ve bir alanda özelleşmeyi ön plana çıkartan içerikler sunuyorlar.

Sertifika ve diploma programları lisans, yüksek lisans veya doktora gibi akademik eğitimlere alternatif olarak her gün hızla büyüyor. Bu programlarda bir özel konu üzerinde yoğunlaşmış teorik ve pratik eğitim sunuluyor. Örneğin 4 yıllık işletme lisans programında pazarlama, muhasebe, finans, insan kaynakları, ekonomi gibi birçok konu işlenirken, sertifika/diploma programları bunlardan sadece birini, örneğin pazarlama konusunda yoğunlaşmış eğitim sunar. Bu örnekte pazarlama sertifika/diploma programında, pazarlama stratejileri, pazar araştırmaları, müşteri profili, uluslararası pazarlama ve internette pazarlama gibi birçok alt konuda eğitim veriliyor. Bazı sertifika/diploma programları ise birkaç farklı konu hakkında özet eğitim sunuyor.
Sertifika/diploma programları, üniversitelerin “Extension Department ” veya “School of Continuing Education” bölümleri tarafından yürütülüyor.

Amerika, İngiltere, Kanada veya Avustralya gibi ülkelerdeki programlarının bazıları, sadece o ülkenin vatandaşlarına, bazıları ise hem yerli hem de farklı ülkelerden gelmiş uluslararası öğrencilere açık programlardır. Bu programlar, hafta içi gündüz kursları ve gece veya hafta sonu kursları olarak veriliyor. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin vize kurallarına da uyması açısından doğru programı seçmelisiniz.

Sertifika/diploma programları, genellikle daha kısadır ve teorik bilgilerden daha çok pratik bilgilere odaklanır. Sınıfta işlenen derslerin yanı sıra, o meslek ile ilgili gerçek örnekler üzerinde çalışmalar, tartışmalar veya ilgili şirketlere geziler programların başarısını güçlendirir. Bazıları ise başarı ile tamamlandığında staj imkanı sunar. Böylece yurtdışında yasaya uygun bir vizeyle ilgili alanınızda büyük şirketlerde çalışma ve öğrendiklerinizi uygulama şansı bulabilirsiniz.

Sertifika/diploma programlarının avantajları nelerdir?

• Sertifika/diploma programları ile kısa süre içinde, ilgi duyduğunuz meslek hakkında yeni beceriler, uluslararası deneyim ve bazen de iş deneyimi kazanırsınız.

• Sertifika/diploma programları 2 hafta ile 1 yıla kadar değişen uzunluktadır.

• Sertifika/diploma programı bitimi, kazanmış olduğunuz tüm pratik ve gerçek iş yaşamından alınmış bilgileriniz mesleğinizdeki ilk sabahtan itibaren kolayca uygulayabilir ve diğer meslektaşlarınız arasında farklı bir bakış açısıyla işlerinizi devam ettirebilirsiniz.

• Sertifika/diploma programları lisans veya yüksek lisans programlarına oranla çok daha hızlı ve ucuzdur.

• Başvuru koşulları nispeten daha kolaydır.

• Dünyanın farklı kültürlerinden gelmiş diğer meslektaşlarınız ile tanışır ve daha sonrasında güçlü mesleki bağlar kurarsınız.

• İş yaşamınızın size sunduğu kısıtlı zaman diliminde kendinize uygun herhangi bir tarihte başlayan programı bulma şansınız yüksektir.

Bu programlar kolay değildir. İş yaşamındaki gerçek profesyoneller de size bilgilerini, tecrübelerini aktarır. Bu nedenle İngilizce seviyenizin iyi olması gerekir.

Eğer, “Bu programı bitirdim ama MBA diplomam yok” derseniz izlemeniz gerekecek adım şu olacaktır:

MBA programına başvurmak ve sertifika programı sırasında aldığınız dersleri başvuru yaptığınız okula sunmak. Böylece bazı kredilerden muaf tutulabilirsiniz. Üstelik yapmış olduğunuz stajı da iş tecrübesi olarak saydırabileceksiniz.

Tüm sonuçlar Goethe’nin bir sözüne çıkıyor: “İnsan eke dursun; zamanla ürün alır.”

Kaynak: Işıl Tabağ – Professional Education Consultant – Okulariyoruz.biz

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button