Sertifika Programları Ne İşe Yarar?

Sertifika

Sertifika Programları Ne İşe Yarar?

Günümüzde pek çok danışmanlık firması, kişilerin kariyer gelişimine katkıda bulunmak veya kariyerinin başında olan kişileri doğru yönlendirmek amacıyla sertifika programları düzenliyor. Peki bu programlar ne işe yarıyor?

Bugüne kadar kariyerinizde istediğiniz gelişimi sağladınız ama bundan sonra daha değişik alanlara yönelmek istiyorsunuz. Veya henüz iş yaşamınızın başlangıcındasınız ve iş fırsatlarını daha geniş bir yelpazede değerlendirmek için kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. İşte bu noktada sertifika programları devreye giriyor.

Sertifika programları, son yıllarda eğitime verilen önemin de arttığının bir göstergesi. Lise ve üniversite diploması, iş deneyimi gibi konular işe alımda halen gerekli koşul olmasına rağmen, firmalar artık adaylarda çeşitli sertifika ve uzmanlık eğitimi belgeleri de arıyor. Çünkü yeni iş alanlarının açılması, bireylerin farklı becerilere sahip olmaları gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Bu programlarda, özellikle bilişim teknolojileri ve yabancı dil eğitimleri başı çekiyor.

 

İyi bir sertifika programının özellikleri

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da programların içeriği. Genel olarak pratik bilgi verilen bazı sertifika programlarında, kişilerin konuya daha geniş bir açıdan bakması zor olabiliyor. Dolayısıyla sadece pratik bilgi değil teorik bilgi de almak ve dengeyi iyi oturtmak gerekiyor. Ayrıca programın işverenler tarafından ne kadar tanındığı ve taşıdığı değer de önemli.

Sertifika programının piyasadaki geçerliliği ve alındıktan bir yıl sonrasında bile geçerliliğini koruyor olması da araştırılması gereken bir konu. Özellikle bilişim teknolojileri gibi konularda düzenlenen programların içeriğinde belirtilen konuların, siz sertifikayı aldıktan sonra geçerliliğini kaybetmesi, size herhangi bir avantaj sağlamaz.

Bu yüzden sertifika programlarına katılmadan önce bireysel olarak derinlemesine bir araştırma yapmak gerekiyor.

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button