Özgeçmiş Rehberi

q

Özgeçmiş Rehberi

Bir iş bulup kariyerinde ilk adımı atmak herkesin hayali. İş bulmanın da ilk adımı bir özgeçmiş yani kısaca cv hazırlamaktan geçiyor. Peki bir özgeçmiş hazırlamanın size ne yararı olacak?

Öncelike özgeçmiş nedir? Özgeçmiş bir kişinin, eğitim ve mesleki geçmişinin yer aldığı ve iş başvuruları için hazırlanmış kişinin yaşantını anlatan bir taslaktır.

CV kişisel bilgilerinizi mümkün olan en iyi şeklilde sunmaya çalışır. Cv’niz başka bir anlamda kendinizi işverenlere pazarlamanızı sağlayan bir araçtır çünkü becerilerinizi, yeteneklerinizi, niteliklerinizi ve deneyimlerinizi bir şekilde işverenlere satmanız gerekli.

Özgeçmişinizde neler olmalı?

İşte bir özgeçmiş hazırlarken mutlaka yazmanız gerekenler…
Kişisel bilgiler:

Bu bölüme isminiz, adresiniz, doğum tarihinizi, sizinle iletişim kurulabilmesi için telefon numaranızı ve e-posta adresinizi yazmanız gerekli.
Eğitim ve nitelikler:

Bu bölüme mezun olduğunuz okullar ve derecelerini ( özelikle üniversite ve üstü bir eğitiminiz varsa) yazmanız gerekli. Ayrıca bitirdiğiniz kurs ve seminerleri , aldığınız sertifikaları da kesinlikle yazmalısınız. Bu eğitimler ve sertifikalar hangi alanda uzmanlaşmaya çalıştığınız ve kariyer hedefleriniz hakkında, mülakatçı için çok önemli ipuçları konumundadır.
İş tecrübeleri:

Özgeçmişinizin en önemli bölümü iş deneyimlerinizin yer aldığı kısım. İşverenler kariyer hayatınız boyunca hangi aşamalardan geçtiğinize dikkat eder. Bu bölümü yazarken şunlara dikkat edin:

-İlk önce hangi tarihler arasında nerede, hangi pozisyonda çalıştığınızı doğru bir şekilde yazın.

-İş tanımı yapmanız çok önemli. Çalıştığınız pozisyonda neler yaptığınızı anlatın. Bunları yazarken de nasıl bir ortamda kaç kişiyle çalıştığınızı belirtin.

-İş becerilerinizi anlatın. Bu işi yaparken şunu başardım gibi.
İlgi alanları ve başarılar:

Bu kısmı oldukça kısa ve amacına uygun tutmaya çalışın. Bu bölüme yazabileceğiniz bazı maddeler şunlar.

-İlgi alanlarınıza değişik alanlardan hobilerinizi ekleyin. Örneğin sadece spor çeşitleri değil, yaratıcılığınızı kullandığınız hobi alanlarından da söz edin.

-Eski ve klişe deyimleri kullanmayın: “Arkadaşlarımla sohbet etmek” gibi.

-Yalnız başınıza yapılacak hobilerden çok bahsetmeyin. Bu sizi pasif ve beceriksiz biri olarak gösterebilir. Örneğin televizyon izlemek ve pul koleksiyonu yapmak gibi.

-Sıra dışı hobiler kendinizi öne çıkarmanıza yardımcı olabilir. Dağa tırmanma ya da rafting gibi. Bunlar sizin kendinize olan özgüveninizin yüksekliğini gösterir.

-Herhangi bir ekipte liderseniz bundan da söz etmelisiniz. Bu bir spor takımının ya da bowling takımının olabilir. Bu sizin ekip ruhuna uygunluğunuzu gösterir.

 

Beceriler:

Bu alana bildiğiniz yabancı dilleri okuma, konuşma ve yazma derecelerini ayrı ayrı olacak şekilde yazın. Ayrıca kullanabildiğiniz bilgisayar programları ve dereceleri de bu bölüme yazmalısınız. Katılmış olduğunuz eğitim programlarında edinmiş olduğunuz uzmanlıkları bu alana da ekleyebilirsiniz.

 

Referanslar:

Bu alana sizi tanıyan ve hakkınızda işverenlere tavsiyede bulanabilecek kişileri yazın. Örneğin üniversiteden bir hocanız ve önceki işverenlerinizden biri olabilir. Aile üyeleri referans kısmına girmez.

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button