Kariyerinizde Keşke Dediğiniz “O Anlar”

Kariyerinizde Keşke Dediğiniz “O Anlar”

Daha kariyerinizin çok başında olsanız da iş dünyası sizden yüksek donanım bekler. Bu nedenle de üniversite öğrenciliğinin yanı sıra kendisini farklı yetkinliklerle donatanlar hep bir adım önde başlar iş hayatına. Şöyle bir etrafa baktığınızda ise rakipleri kendilerini geliştirip CV’lerini görünür kılmışken, kariyer gelişimini ertelediği için “Ah vah!” çeken pek çok insan görürsünüz. Yoksa siz de “O anları” yaşayanlardan mısınız?

İş arama sürecinin kritik noktalarının başında kendine güvenmek yer alır ve adayların kendine güvenmeleri için öncelikle belli bir birikimlerinin olması gerekir. Geceleri uykuları kaçıran, “Keşke şu dil olayını bir çözseydim” diye iç çektiren durumlar pek çok kişinin başına gelir. Siz siz olun henüz vakit varken zamanınızı çok iyi değerlendirin…

Bugün “ah vah” çekenlerin  ise geçmişe dönüp pişman olduğu bazı anlar var. Yoksa siz de bu anları yaşayanlardan mısınız?

Siz gezip tozarken, eğlenirken ya da miskinlik yaparken, rakipleriniz şirketlerin genç yetenekleri keşfetmek amacıyla düzenlediği çeşitli yetenek programlarında, stajlarda ve da projelerde gönüllü olarak görev alıyor ve deneyimlerine deneyim katıyor.

Her şey vaktinde güzel! Unutmayın, Siz her durumda kaçmaya, sıkılmaya ve uyuklamaya devam ederken diğerleri tüm dikkatini kariyerine odakladı bile. Harekete geçmek için en iyi zaman şimdi olabilir.

Eğer aklınızdan “İş işte öğrenilir” gibi bir cümle geçiyorsa yanlış yoldasınız demektir. Siz daha Excel’de toplama çıkarmayı bile zor yapıyorsunuz ama rakipleriniz aldıkları sertifika programları sayesinde Excel’de formül yazıyor.  Yapacağınız raporlamalarda bir adım öne geçmek istiyorsanız, bu tür basit sanılan programları kapsamlı bir şekilde öğrenmekte fayda var.

Evet biliyoruz, siz İngilizce anlıyor ama konuşamıyorsunuz! Bunu öğrenmenin yolları var ve onlar çok önceden dil kurslarına ve sertifika programlarına katılarak bu işi çözdüler. Sözün kısası “Biliyorum ama konuşamıyorum” devri kapanalı çok oldu. Bizden söylemesi…

Üniversite mezunusunuz ancak hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsunuz? Siz daha bunu bile düşünmemişken rakipleriniz Pazarlama, İnsan Kaynakları, Müşteri Yönetimi, Dış Ticaret gibi birçok alanda kendilerine uygun olan eğitimleri alarak yola devam ediyor olabilir. Uzmanlık alanlarınızı sertifikayla desteklemek kariyer yolunuzda çok başarılı sonuçlara yol açacaktır.

Eğer ben de varım diyorsanız, hiçbir şey için geç değil. Henüz deneyimsiz olabilirsiniz ancak özgeçmişinizi güçlendirerek diğer adayların bir adım önüne geçebilirsiniz. Eğer kurslara gitmek için çok vaktim olmuyor diyenlerdenseniz, online eğitimlerle kendinizi geliştirmek tam size göre…

 

Kaynak: Kariyer.net – Kariyer Rehberi

Yazar: Mehlika Akgün

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button