İş Görüşmesinde Yapılan En Büyük Hatalar

qode interactive strata

İş Görüşmesinde Yapılan En Büyük Hatalar

İş görüşmeleri yeni bir işe girişteki en önemli adım. Business Insider’ın yüzlerce insan kaynakları sorumlusuyla yaptığı araştırma sonucunda iş görüşmelerinde yapılan en büyük hatalar listelendi.

İşte iş görüşmesinde kesinlikle yapmamanız gerekenler,

 

1) 17- 20 dakika erken gelmek

Görüşmeye erken gelmek iyi bir davranış. Fakat gerektiğinden fazla erken orada olmak sizinle görüşecek kişiyi baskı altına sokabilir. O nedenle en ideali 5-10 dakika öncesinden orada olmanız.

2) Çok genel konuşmak

Bilgilerinizi ve deneyiminizi karşınızdakine yansıtmak için çok sınırlı bir zamanınız var. Bu süreçte sorulara sadece ‘evet-hayır’ diye cevap verirseniz hem görüşmeyi yapan kişi konuşmayı sürdürmek için fazladan uğraş verir, hem de siz kendinizi ifade edemezsiniz.

3) Basılı CV’yi getirmemek

Önceden e-mail vasıtasıyla CV göndermiş olsanız dahi basılı halini yanınızda götürmelisiniz. Bu durum sizin organize olabilen, garantici biri olduğunuzu yansıtır.

4) CV’de yazım hatası yapmak

Karşınızdakine zeki biri olduğunuzu göstermeniz için CV’nizde yazım hatası yapmamanız büyük önem taşıyor.

5) Nefesin kötü kokması

Herkes ağzı kokan birinden uzak durmaya çalışır. O yüzden görüşmeye girmeden önce sakız çiğneyin ve görüşme öncesinde atın.

6) Hayatınızla ilgili iyi bir hikaye sunamamak

Kimsiniz, ne konuda iyisniz, hedefleriniz ne? Görüşme yapan kişi sizden sınırlı sürede güzel bir tanıtım bekler. O yüzden karşınızdakine kısa sürede kendinizi doğru tanıtabilmeniz için önceden pratik yapın.

7) İğneleyici ve negatif olmak

Çok neşeli olmanızı kimse sizden beklemiyor; fakat karşınızdaki sizi işe alacaksa sizle uzun süre aynı ofiste çalışacak. Olumsuz biriyle iş hayatını geçirmeyi kimse tercih etmez.

8) Kibirli olmak

İş yeri sizle görüştüğüne göre sizinle ilgileniyor; fakat bu durum sizin kendinizi bir pop-star sanmanıza sebep olmasın.

9) Görüşmeye gittiğiniz iş alanıyla ilgili bir şey bilmemek

Eğer bir iş için görüşmeye gidiyorsanız, o iş için gereken temel konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

10) Ekli mailler göndermek

İnsan kaynakları yetkililerinin çoğu gelen maillerdeki ekleri virüs olabileceğinden ötürü açmak istemiyor. O yüzden CV’nizi bilindik bir site (LinkedIn) üzerinden link vererek gönderin.

Gençsiniz ve spor giyinmeyi tercih ediyorsunuz. Giydiğiniz tshirt sizi ‘cool’ dahi gösterse karşınızdaki bu işi fazla ciddiye almadığınız fikrine kapılacaktır.

12) İlk görüşmede maaş pazarlığı yapmak

İlk görüşme maaşı konuşmak için uygun bir zaman değil. Evet, zaman kaybı olmaması açısından belki mantıklı fakat şirketler genellikle alacakları kişiyi önce özelliklerine göre değerlendirip sonra o özelliklere göre maaş belirliyor. Bu nedenle görüşme yaptığınız yere biraz zaman tanımalısınız. ayrıca çok paragöz gözünkmek işinize de yaramaz.

13) Sosyal medyadaki fotoğraflar

Şirketler artık işe alım sürecinde sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. O yüzden hesaplarınıza düzgün bir fotoğrafınızı yüklemenizde fayda var.

14) Görüşme sırasında atıştırmak

Eğer iş görüşmenizi cafe tarzı bir yerde gerçekleştiriyorsanız yemek yememelisiniz. Çünkü bu karşınızdakinin yalnızca dikkatini dağıtacaktır.

15) Düşük enerjili olmak

İş görüşmesindeki enerjiniz çok belirleyicidir. Düşük modda gittiğiniz bir görüşme sizin işi pek fazla istemediğiniz hissini yansıtabilir.

16) Tıraş olmayı unutmak

Sakal bırakmayı seviyor olabilirsiniz ama karşınızdakine prezentabl görünebilmeniz için  tıraş olmanız gerek.

17) CV’yi çok uzun tutmak

Karşınızdakiyle çok zamanınız yok. Kısa ve öz şekilde kendinizi anlatmanız gerek. Sayfalarca gönderilen bir CV’yi emin olun çoğu işe alım uzmanı okumayacaktır.

 

Kaynak: Fortune Turkey – İş Dünyası

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button