İş Görüşmesi ve Renkler

İş Görüşmesi ve Renkler

Çokça bilinen bir olgudur “renklerin dili”. Ne demektir bu? Renkler anlatıyor demektir. İlla bir şey dile getirmek gerekmez konuşmadan ve yazmadan da bir şeyler ifade edilebilmektedir renkler sayesinde. Tıpkı beden dilinde de olduğu gibi. İletişimde en temel ve en etkili ifade biçimidir ya hani beden dili. Bazen susmaktır hani en hakiki konuşmak, tıpkı onun gibi. Bazen bir renkten mamul bir meta görmek, ama bilinçli ama bilinç altı bize bir mesajdır.

Dayanağını psikolojiden ve birazda sosyolojiden alan bu durumu başta reklamcılar olmak üzere birçok meslek grubu kullanmaktadır senelerdir. Pazarlamacılar, halkla ilişkiler uzmanları, hastaneler, ilaççılar, gıdacılar…
Peki ne derler bize bu renkler;
Örneğin Mavi; mavi, bilgeliği, güveni ve sadakati anlatır. Sinir sistemini rahatlatır ve üretkenliği artırır. Ancak iştahı da kapattığı bilinmektedir. Bu nedenlerden öğrenci ortamlarında ve sağlık kuruluşlarında tercih edilmektedir. İş görüşmelerinde kararlılığı ve bağlılığı temsil ettiği için olumlu bir etki yaratır. Rahmetli Ecevit’in yıllarca en güvenilir lider olarak algılanmasının beklide ünlü Ecevit mavisi ile yakın ilişkisi vardır.
Ya da kırmızı; sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan… Yoğun bir renktir ve çok dikkat çeker. Asla hata kabul etmez, kusursuz olmayı gerektirir. Çalınan arabaların önemli bir kısmı kırmızı renktedir. Hakimiyet kurar, kontrolü ele alır. İştah açtığı için yemekli yerler çokça tercih eder. İş görüşmelerinde iddialı olmak için en önemli kozlardan biridir, tabi ki risklidir de aynı zamanda.
Veya sarı; Mizahı, aydınlığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karsı rahat bir tutumu simgeler. Tıpkı güneşli bir gün gibi çekicidir. Sarı güneş ışığı gibidir. Kendinizi iyi hissetmek için orda olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini de istemezsiniz. Sıcak ve samimi ortam yaratmak için idealdir. İş görüşmelerinde rahat bir ortam yaratma konusunda inanılmazdır.
Yeşil; Tonları ile çok farklı mesajlar verme konusunda ustadır. Adeta tek bir renkle bir çok renk gibidir.
Koyu Yeşil; soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder.
Zümrüt Yeşili; Olumsuzluk.
Zeytin Yeşili; Barış.
Sarımsı Yeşil; Tüketicilerin en son tercih ettiği renktir.
Yeşil, ayni zamanda Amerikan kültüründe parayı simgeler. Dünyada bir semaye türünü anlatan yegane renktir aynı zamanda Yeşil sermaye. Galiba iş görüşmelerinin en riskli rengidir yeşil, hele tonlarının anlamlarına da bakınca.
Portakal rengine ne demeli; sıcaklık, güç, cömertlik. Bu rengin iştah açtığı da bilinir. Bu sebeple birçok restaurant ve kafe dekorasyonlarında bu rengi kullanır. Belki de portakallar tabir edilen Hollanda’nın çok gol atmasının bu renkle ilgisi vardır kim bilir. Hani rakiplerinin iştahı açıldığı için. Bir hatırlatma bu rengin Hollanda bayrağı ile de uzaktan ya da yakından bir ilgisi yoktur. Kırmızı, mavi ve beyazdır onların renkleri ama onlar portakaldırlar her daim.
Beyaza gelince; saflık temizlik dürüstlük… Gelinler boşuna mı beyaz giyerler. Sağlıkçılar hem imaj hem de hijyen açısından beyazı tercih ederler. Beyaz ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. İş görüşmelerinin vazgeçilmezidir. Hele siyah, lacivert gibi bir renkle birlikte kullanılır ve kontrast yaratılabilirse.
Ve gelelim siyaha; Bu renk oldukça tartışmalı bir etkiye ve imaja sahiptir. Bazen ona kara da denmesi belki de bize çok şey anlatmaktadır. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülüktür siyah. Öte yandan ise aynı siyah, sadakat, sebat, dayanıklılık, bilgelik ve güvenilirliktir. Pek çok alanda ve kültürde siyah iş kıyafeti rengidir. Resmiyeti ve otoriteyi de temsil eder ve iş görüşmeleri için idealdir. Ancak onu tamamlayan aksesuarlar ve diğer renkler ise imajın tamamlayıcısı rolünü üstlenirler. Anlam bütünlüğü ise detaylarla birlikte oluşacaktır.

İş görüşmesinin pek çok detayı var elbette. Bu nedenledir ki seminerlerimizde bu konuya günlerimizi haftalarımızı ayırmaktayız. Ama giyim konusu yadsınamaz kadar önemlidir. Dahası nerede ise detay değil işin temel maddelerinden birisidir de.

Hiçbir malzeme ambalajından ayrı düşünülemez. İçinde ne olduğu hakkındaki ilk ipucunu  ve beklide son ipucunu bize ambalaj yani giyim ve renkleri verecektir.

Kaynak: Secretcv.com – İş Hayatına Dair

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button