CFO’nun Kazancı 1 Milyonu Gördü!

CFO’nun Kazancı 1 Milyonu Gördü!

Rekabet artıp büyüme zorlaşınca şirketler paralarını yöneten CFO’lara kesenin ağzını açtı. Yıllık maaş paketi 1 milyon lirayı gören CFO’lara maaşlarının yanı sıra hisse opsiyonu da tanınıyor

Türkiye’nin son 10 yılda hızla büyümesine paralel olarak cirolarını devleştiren patronlar, artan rekabetle birlikte büyüme zora girince parayı yöneten CFO’larına (Chief Financial Officer) kesenin ağzını açtı. Öyle ki 3 yıl öncesine göre yüzde 30 zam gelen CFO’ların yıllık maaş paketleri 1 milyon lirayı gördü. Academy EGE Genel Müdürü O.Z. ERGİN, maaş paketlerinin yanı sıra şirket sahiplerinin CFO’lara hisse opsiyonu da sunduklarını söyledi.

ŞİRKETLERİN HİSSEDARLARI 
Kaynakların efektif kullanılmasını sağlayan, kaynakları ve nakit akışını yöneten CFO’ların şirketlerin hissedarı gibi çalışmaya başladıklarını ifade eden Ergin, finans yöneticilerinin maaşlarının belirli bir bölümüyle hisse satın aldıklarını bu şekilde şirket büyüdükçe kendilerinin de kazandığını dile getirdi. Ergin şunları aktardı: “Örneğin şirket sahibi CFO’ya ‘Her yıl sana 1000 hisse opsiyonu veriyorum. Ama bu hisseyi 3 yıl satamazsın. 3 yıl sonra hissenin değeri, aldığın zamandaki değerinin üstündeyse farkını veririm. Ama altındaysa hiçbir şey kazanamazsın’ diyor. CFO zaten şirketin kaptan koltuğunda oturuyor. Şirketi büyüttüğünde kendisi de ciddi kazanıyor. Öyle ki binde 1’lik bir büyüme bile ciddi rakamlar anlamına geliyor. Bu şekilde şirket sahibi de yöneticisini en az 3 yıl şirkete bağlamış oluyor.”

KAZAN-KAZAN SİSTEMİ
Yıllık maaş paketlerinde bu eğilime paralel olarak baz maaşın düşüp prim oranlarının yükseldiğini dile getiren Ergin, borçlarını yapılandıran şirketlerde ise yıl sonu ciro artışı hesaplamalarıyla anlaşma yapıldığını vurguladı. Ergin, “Borçlarını yapılandırmak isteyen bir şirket CFO’suna kazancının 8 katını vadediyor. Bu da çok cazip bir teklif. Dolayısıyla CFO şirketi mutlak surette büyütmek için çaba harcıyor” dedi.

İK KOLTUĞUNA OTURAN 800 BİN LİRAYI KAPIYOR
Şirketlerin diğer önem kazanan birimi İK’nın başına oturan yöneticiyi de yıllık 800 bin lira bekliyor. Özellikle tecrübeli elemanların işe alınması ve onların şirket içinde tutulması görevini üstlenen İK yöneticilerinin insan sermayesini yönettiğini dile getiren Ergin, “Eskiden 3 firma 33 kişiye talip olurken bugün 30 firma 33 kişiye talip oluyor. Dolayısıyla yetenekli ve tecrübeli çalışanı ekibe katmayı başaran yöneticinin değeri arttı” diye konuştu.

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button