C-Level Yöneticiler Hangi Üniversiteden

C-Level Yöneticiler Hangi Üniversiteden

İş dünyasının en başarılı yöneticileri de bir zamanlar öğrenciydi. Peki, hangi üniversiteleri tercih ettiler? Hangi üniversiteler iş dünyası için bir CEO fabrikası gibi çalışıyor? 

Üst düzey yönetici araştırma şirketi Data Expert, üniversitelerin iş dünyasına kazandırdığı başarılı yöneticileri ve onların üniversite tercihlerini araştırdı. 3.850 üst düzey yönetici ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin %14’ünü mezun eden Orta Doğu Teknik Üniversitesi listede başı çekiyor. ODTÜ’yü %12 oranla Boğaziçi Üniversitesi ve %10 oranla İstanbul Teknik Üniversitesi takip etmekte.

ODTÜ ve İTÜ, özellikle mühendislik alanındaki mezunlarla Türk iş dünyasına katkıda bulunurken; Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının başarısıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin önde gelen bu 3 üniversitesinden mezun yöneticilere hemen her sektörün tepesinde rastlamak mümkün.

Anket sonuçları bir anlamda üniversitelerin itibar sıraları hakkında fikir verirken; Data Expert’in kurucusu ve yönetici ortağı Hasan Altunkaya, listede 4. ve 5. sırayı paylaşan Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin başarılarını, köklü eğitim geleneğine ve her sene çok sayıda mezun veriyor olmasına bağlıyor. Marmara Üniversitesi özellikle iletişim ve ekonomi/iktisat alanında verdiği mezunlarla dikkat çekiyor.

 

clevelmezun

Vakıfta Bilkent önde
Vakıf üniversiteleri arasında ilk sırada bulunan Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi’nin ardından 7. sırada yer alıyor. İlk 10’da yer alan diğer üniversiteler ise sırasıyla; Yıldız Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi. Altunkaya henüz genç olmaları dolayısıyla bu listede yer almayan fakat verdikleri mezunlarla dikkat çeken Galatasaray Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’ni ileride bu listede çokca mezunu ile göreceğine inanıyor. Bunun yanında, iş dünyası ile iç içe yapıları ile dikkat çeken vakıf üniversiteleri, geleceğin yöneticilerini yetiştirmek konusunda harekete geçmiş durumda.

Listedeki bu üniversitelerin özellikle İşletme, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İktisat, Uluslararası İlişkiler gibi bölüm mezunlarının, iş dünyasındaki yönetici pozisyonlarına daha hızlı ulaşabildiği görülüyor. Tepe yöneticilerin yaklaşık %50’sinin mühendislik mezunu olması da araştırmanın diğer çarpıcı verileri arasında. Listede en çok yöneticinin yetiştiği bölüm işletme. Hasan Altunkaya bu durumu işletme bölümünden mezun olan kişi sayısının yüksek olmasına bağlıyor.

Her 2 üst düzey yöneticiden biri mühendis 
Yönetim kadrolarındaki pazarlama koltuklarından, satış koltuklarına ve hatta insan kaynakları koltuklarına kadar her alanda mühendislerin bulunması göze çarpıyor.

Data Expert uzmanları ayrıca “Geleceğin Meslekleri” ile ilgili araştırma için, telekom, bilişim, enerji, hızlı tüketim alanlarında “C level” pozisyonlarda çalışan yöneticiler ile görüştü ve Oxford, Stanford, Harvard, MIT gibi üniversitelerin bilgisine başvurdu. Araştırmalara göre önümüzdeki 20 yılda biyoteknoloji, nanoteknoloj, enerji, sağlık ve lojistik sektörlerinde önemli gelişmeler olacak ve teknolojinin insan ve toplumla etkileşimini irdeleyen mesleklere ihtiyaç artacak.

Türkiye pazarında rekabetin giderek artmasının, iş dünyasında özellikle dijital dünyayı algılayabilen pazarlama profesyonellerine ihtiyacı arttırdığına işaret eden Hasan Altunkaya, aynı zamanda şirketlerin iç yönetimini kuvvetlendirebilmek adına finans ve insan kaynakları alanında da nitelikli eleman arayışında olduğunun altını çiziyor. Tüm bu alanların dışında bilişim & yazılım konusunda kendisini geliştirenlerin günümüz teknoloji çağında en hızlı yükselebilecek kişiler olduğunu ekliyor.

Küreselleşen dünyada hızla artan rekabet aynı zamanda iş gücü piyasasına da yansıyor ve öğrencilerin üniversite hayatları boyunca da kendilerini geliştirmeleri çok büyük önem kazanıyor. Dolayısıyla üniversite hayatı boyunca yapılan stajlar, üniversite dışı aktiviteler ve özellikle belli alanlarda uzmanlık sunan eğitim – sertifika programları, adayların kariyerlerinde hızlı yükselmeleri konusunda avantaj sağlıyor.

Rekabet kızışacak
Y jenerasyonu, X jenerasyonuna göre iş dünyası konusunda daha sakin, iş hayatına atılmakta acele etmiyor ve genelde üniversite/eğitim süresini uzatmayı hedefliyor. Fakat bu durum, gerçek bir iş tecrübesi ile çok geç karşılaşmalarından dolayı, adaptasyon sürecini zorlu bir yokuşa sürüyor.

Şu anda iş dünyasının %50’sini oluşturan bu gençler hiyerarşik çalışma anlayışından uzak bir şekilde çalışmayı tercih etse de; yönetici koltuklarına yaklaştıkça rekabetin farkına varıyorlar ve kendilerini geliştirmek için çaba göstermeye başlıyorlar. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda yönetici koltukları için rekabet iyice kızışacak çünkü çok sayıda başarılı ve yüksek lisans ve üzeri eğitim derecesinde nitelikli gençler bu koltuklar için yarışmaya başlayacak.

Tepede kadınlar çok az
Türkiye’de yaklaşık 4.000 üst düzey koltukta oturan yöneticinin neredeyse büyük çoğunluğu erkek. Kadınların tepe pozisyonlarda yer bulamaması halen Türkiye için kanayan bir yara. Gerek devlet politikası gerekse özel kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin girişimleri de yeterli değil. Kadınlar, bir noktadan sonra kariyer hayatlarında ilerlemeyi tercih etmiyor. Bu konuda atılımlar sürse de, Türk iş dünyasında model olabilecek, standart öngörüleri yıkabilecek politikalara ihtiyaç var.

Yönetici yaşı düşüyor
Araştırma verilerine göre, üst düzey koltuklarda halen 45 üstü yaş aralığında olan yöneticilerin çoğunlukta olduğu görülse de, yaşı 40-45 arasında olanların sayısının hiç de az olmadığını görebiliriz. Özellikle aile şirketlerinin halen Türkiye’de büyük dilimi oluşturması, patron şirketi mantığının sürmesi ve uzun yıllar şirketlerinin başlarında olması yaş oranını yukarı çıkarmakta. Ancak değişen Türkiye ile şirketlerin de yapısı değişiyor. Arkadan gelen nesil, daha eğitimli, daha vizyoner ve inovatif. Erken yaşlarda tepe koltuklara geliyor. Bir diğer çarpıcı veri ise, 5 yöneticiden birinin 35-40 aralığında olması. Y kuşağının, bilgiye erken ulaşması ve erken yaşlarda iş tecrübesi edinmesi ile bu yaş aralığındaki üst düzey yöneticilerin, özellikle rekabet yoğun sektörlerde yer almaya başladıklarını görebiliriz.

C-Level öneticiler hangi üniversitelerden mezun? 
1) Orta Doğu Teknik Üniversitesi  %14
2) Boğazici Üniversitesi %12
3) İstanbul Teknik Üniversitesi %10
4) Marmara Üniversitesi %9
5) İstanbul Üniversitesi %9
6) Hacettepe Üniversitesi %6
7) Bilkent Üniversitesi %6
8) Yıldız Teknik Üniversitesi %4
9) Koç Üniversitesi %4
10) Ankara Üniversitesi  %3
11) Dokuz Eylül Üniversitesi %3
12) Galatasaray Üniversitesi %2
13) Sabancı Üniversitesi %2
14) Ege Üniversitesi %2
15) Yabancı Üniversitesi %2
16) Gazi Üniversitesi         %1
17) Mimar Sinan Üniversitesi %1
18) Bilgi Üniversitesi         %0,8
19) Bahçeşehir Üniversitesi %0,8
20) Anadolu Üniversitesi %0,6

C-Level Yöneticiler Hangi Bölümlerden Mezunlar?
1) İşletme  %18
2) Endüstri Mühendisliği %9
3) Elektrik – Elektronik Mühendisliği %8
4) İnşaat Mühendisliği %8
5) Makine Mühendisliği %8
6) Bilgisayar Mühendisliği %8
7) İktisat %6
8) Kimya Mühendisliği %5
9) Siyaset Bilimi & Uluslar arası İlişkiler %5
10) Hukuk %3
Kaynak: Data Expert – Research & Insights

Türkiye’nin Lider Profesyonel Kariyer Akademisi


Call Now Button